Z naszego doświadczenia jasno wynika, że rozpoczęcie, prowadzenie oraz ewentualne zamknięcie własnego biznesu w Polsce nie należy do najprostszych. Sam pomysł jest bowiem niewystarczający, konieczne jest również załatwianie wielu formalności. Należą do nich obowiązki rejestracyjne w CEiDG lub KRS, konieczność przygotowania umów oraz innej reprezentacji używanej w relacjach biznesowych z kontrahentami, a także w razie potrzeby kontakt z sądami oraz urzędami państwowymi. W ramach naszej praktyki zajmujemy się szeroko pojętą pomocą prawną zarówno na etapie zakładania własnej firmy, jej prowadzeniu a także likwidacji.

Podjęcie działalności gospodarczej

Pojęcie ,,działalność gospodarcza’’ zostało zdefiniowane w art. 3 Ustawy – Prawo przedsiębiorców jako zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Zakładanie własnego biznesu musi cechować się zatem istnieniem pewnej organizacji, działaniem regularnym na własny rachunek, a celem podejmowanych działań musi być chęć zarobienia pieniędzy.

Z perspektywy prawnej najistotniejsze jest stworzenie formalnej organizacji do prowadzenia działalności gospodarczej, którą w języku potocznym nazywamy firmą. Jest to prawdopodobnie najmniej przyjemny element biznesu, bowiem wiąże się z wieloma formalnościami, w tym w szczególności obowiązkami rejestracyjnymi i tzw. papierologią. Warto w tym zakresie skorzystać z usług wykwalifikowanych prawników.

Mówiąc w największym skrócie w pierwszej kolejności należy zdecydować, czy dla skali planowanej działalności bardziej dogodna będzie forma jednoosobowej działalności gospodarczej (wówczas osoba fizyczna sama jest przedsiębiorcą, a zatem ma pełną kontrolę nad biznesem, niemniej jednak odpowiada za ewentualne długi całym swoim majątkiem), czy też forma spółki. 

Forma spółki jest bezpieczniejsza, bowiem pozwala na wyodrębnienie części majątku z przeznaczeniem jej na prowadzenie działalności gospodarczej i tym samym minimalizuje ryzyko prowadzonej działalności. Co więcej pozwala na prowadzenie biznesu wspólnie z innymi osobami. Aby założyć spółkę trzeba przejść kilka etapów:

  • wybór właściwej spółki (przykładowo czy ma być to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też odpowiedniejsza będzie jedna ze spółek osobowych, tj. spółka jawna, czy też partnerska);
  • przygotowanie umowy spółki oraz pozostałej dokumentacji niezbędnej do zawiązania spółki (przy czym niektóre umowy można zawrzeć tylko w formie aktu notarialnego, a niektóre pisemnie lub elektronicznie);
  • rejestracja spółki, która aktualnie jest możliwa wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu S24 lub PRS;

Względnie można dokonać również przekształcenia Twojej istniejącej już działalności gospodarczej (w tym popularnego przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową oraz przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną).


W polskim prawie istnieją trzy kategorie spółek, za pośrednictwem których można prowadzić działalność gospodarczą, tj. spółki cywilne, spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo – akcyjna) oraz spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna). Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które można dopasować do modelu planowanego biznesu, mając na względzie rozmiar planowanej działalności, liczbę wspólników oraz stopień zaangażowania w działalność podmiotu i jego formalne procedury wewnętrzne. 

Część spółek może być założona na dwa sposoby. 

Pierwszy wymaga sporządzenia umowy spółki pisemnej (jeśli chodzi o spółki cywilnej, spółki jawnej i partnerskiej) lub w formie aktu notarialnego (jeśli chodzi o spółkę komandytową, komandytowo – akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną) oraz innych dokumentów w formie pisemnej. Generuje to konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z taksą notarialną, czasami rzędu kilku tysięcy złotych. Dochodzi do tego także opłata sądowa w wysokości 600 zł.

Drugą metodą założenia spółki jest droga elektroniczna za pośrednictwem systemu S24. Założyć w ten sposób można spółkę jawną, spółkę komandytową oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Największym zaletami tego sposobu założenia spółki są niewątpliwie czas (możliwość zarejestrowania spółki do tygodnia) oraz niskie koszty (opłata sądowa wynosi 350 zł, a odpada także ewentualny koszt taksy notarialnej). Wadą tego sposobu zawiązania spółki jest konieczność korzystania z wzoru umowy opracowywanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ogranicza to swobodę kształtowania postanowień umownych stosownie do własnych potrzeb. 

Należy również zaznaczyć, że aktualnie wszelkie rejestracje w KRS odbywają się w drodze elektronicznej, bowiem pierwszy wyżej opisany sposób również wymaga, aby wniosek został złożony elektronicznie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. 

Obsługa prawna spółki i jej likwidacja

Pomoc prawnika przydaje się również już po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Skuteczność na rynku wymaga bowiem przykładowo podpisywania umów z klientami i kontrahentami. Umowy takie winny skutecznie zabezpieczać interesy stron. Często również przedsiębiorca ma do czynienia z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie opłacają faktur wystawionych z tytułu wykonanej usługi lub wydanego towaru. Duża część biznesu prowadzona jest współcześnie przez Internet, a profesjonalny sklep internetowy, czy też strona internetowa potrzebuje właściwego regulaminu. Często również w trakcie prowadzenia działalności wystąpi konieczność  zgłoszenia zmiany danych spółki do sądu rejestrowego, czy to ze względu na zmianę adresu, czy też przyłączenia nowego wspólnika. 

Tym samym najwygodniejsze jest korzystanie z kompleksowej obsługi prawnej prawnika, który jest dobrze zorientowany w sytuacji prawnej przedsiębiorcy i pomoże rozwiązać problemy, które pojawiają się przy prowadzeniu każdej działalności gospodarczej. 

Niekiedy konieczna jest również likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej, która również związana jest z wieloma formalnościami. Po wielokroć pomoc prawna jest w tym zakresie nieodzowna.

Jeśli Chciałbyś skorzystać z naszej pomocy przy założeniu spółki, jej obsłudze lub rozwiązaniu, bądź chciałbyś uzyskać dodatkowe wyjaśnienia w zakresie, którego dotyczy powyższy wpis zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie, pod numerem telefonu 505 477 478 lub e-mail damian.koziara@adwokatura.pl.